Jak czytać poradniki do samorozwoju efektywnie?

Poradniki to książki, w których autor stara się w miarę ogólnie przedstawić swoją wiedzę. Czasami posługuje się w tym celu przykładami ze swojego lub innych życia, nie ulega jednak wątpliwości, że dobra pozycja tego typu jest wolna od szczegółowych wskazówek i zakazów. Nie wynika to wcale z braku umiejętności autora, ale jego chęci przekazania wiedzy wolnej od sugestii. Wszystko po to, aby czytelnik mógł wyciągnąć z danej pozycji jak najwięcej informacji dla siebie.

Zasady i rady odnoś do siebie

Wiele osób czytając poradniki, nie rozumie do końca, że zawartych w nich rad nie trzeba przekładać na swoje życie jeden do jednego. To raczej sugestie albo szkielety, które można rozwijać i modyfikować zgodnie ze swoim uznaniem. Ważne jest, żeby w przytoczonych przykładach i radach szukać siebie i swoich sytuacji życiowych. W ten sposób łatwiej będzie zdecydować, czy dana książka może wprowadzić jakieś ważne zmiany do życia czytelnika, czy być może nie będzie dla niego w ogóle pomocna. Nie należy w żadnym przypadku stosować wskazówek tak, jak są przedstawione w poradniku, jeśli czuje się, że nie będą one miały żadnego sensu.

Notuj rady i zasady, które chcesz zapamiętać

Często po przeczytaniu poradnika jest się chętnym do działania i wypróbowania podawanych przez autora wskazówek. Po kilku dniach jednak zapał mija, a po miesiącu nie pamięta się już w ogóle, co w książce było inspirującego. Dlatego do czytania poradników warto podejść jak do podręcznika. W zeszycie albo pliku tekstowym zapisuj sobie to, co uważasz z przydatne i możliwe do wprowadzenia w twoim życiu. W ten sposób będzie można w każdej chwili wrócić do kluczowych rad i zasad, które zostały uznane przez Ciebie za ważne. Jeśli nie zapamiętasz, co chcesz wprowadzić w swoim życiu, nigdy nie uda Ci się w pełni skorzystać z dobrodziejstw poradników.

W samorozwoju może Ci także pomóc wiedza z historii, w którą przyjemnie możesz się wyposażyć, odwiedzając rozmaite zabytki i muzea. Możesz, na przykład, zapoznać się z najpiękniejszymi zabytkami Podkarpacia i prześledzić ich niesamowitą historię.

Otwarta głowa kluczem sukcesu

Jeśli widząc tytuł danego poradnika, już nastrajasz się sceptycznie do jego treści, to możesz mieć pewność, że lektura nie będzie dla Ciebie przyjemna. Osoba, która nie wierzy w rozwój osobisty albo nie zgadza się z przytoczonymi przez autora wartościami, nie będzie mogła z niego czerpać i się doskonalić. Zamiast tego jeszcze bardziej zwątpi w całą ideę, bo czytanie poradników jej nie pomoże. Tylko czytanie uważnie i próbowanie pojawiających się w książce metod może przynieść efekty. Jeśli nie lubisz tego typu literatury, lepiej oszczędź swój czas i sięgnij po pozycję, która może być dla Ciebie bardziej relaksująca albo przyjemna.