Czy nauczanie zdalne jest lepsze niż stacjonarne

Większość rodziców czy uczniów dość często skarżyły się na system nauczania zdalnego. Był to system wprowadzony w czasie pandemii koronawirusa, które zarządził Minister Edukacji. Ta decyzja wzbudziła spore kontrowersje i podzieliła co do opinii na temat tego nauczania. Czy nauka zdalna jest lepsza niż stacjonarna?

O nauce zdalnej

Nauka zdalna to edukacja, którą przyswajamy w domu na tak zwaną odległość. Osoby, które uczą się w domu powinny mieć dostęp do internetu i posiadać komputer, tablet lub ewentualnie smartfon. Nauka zdalna odbywała się w tych samych godzinach co lekcje w szkole, czyli zgodnie z planem lekcyjnym.  Mimo to np. w Rzeszowie (informował o tym serwis informacyjny rzeszowinfo.pl) rodzice chcieli powrotu lekcji stacjonarnych w jak najszybszym czasie. Chodź lekcje trwają 45 minut, lekcje zdalne zostały skrócone do 30 minut.

Zacznijmy od wad, którym było nauczanie zdalne:

  • brak kontaktu z rówieśnikami,
  • możliwe uzależnienie od komputera,
  • brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej,
  • brak możliwości trudności, kontaktu z nauczycielem,
  • brak możliwości weryfikacji wiedzy dziecka.

Natomiast też znajdziemy kilka plusów nauczania zdalnego:

  • oszczędność czasu na dojazdy do szkoły,
  • możliwość nauki we własnym tempie,
  • kontrola rodziców jeśli chodzi o zachowanie dziecka.

Czy nauczanie zdalne jest lepsze od stacjonarnego?

Jeśli chodzi na krótką metę to owszem, może być stosowane ale tylko w krótkich czasie np. w chorobie ale nie na pewno w takim czasie co uczniowie byli w obecnym czasie pandemii. Pandemia trwała o wiele za długo i nauczanie zdalne miało niestety swoje konsekwencje. Dzieci się zamknęły na siebie i mało co biorą udziału w zabawach. Brak chęci do nauki czy też mają niektóre, dzieci trudności z przyswajaniem wiedzy.

Mamy nadzieję, że nauka zdalna już nie wróci i nie mamy co porównywać nauki zdalnej z stacjonarną. Nauka stacjonarna to przede wszystkim kontakt z rówieśnikami i nauczycielami przy trudnościach w nauce. Możliwość brania udziału w korepetycjach i przede wszystkim aktywność fizyczna, która w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna dla naszych dzieci i młodzieży.