Czytanie książek od lat kreuje się na czynność elitarną. Pozycje dzieli się na lepsze i gorsze, kategoryzując czytelników i wielu z nich odbierając prawo do cieszenia się literaturą piękną czy klasyczną.
Tymczasem jest to medium takie, jak wszystkie, których głównym zadaniem w XXI wieku jest dostarczanie rozrywki. Książki można czytać bez poczucia winy i wrażenia, że nie jest się na nie wystarczająco inteligentnym.
Szukaj pozycji, które naprawdę Cię interesują
W ciągu dnia masz ograniczony czas, który możesz przeznaczyć na czytanie książek. Dlatego wybieraj tylko te pozycje, które faktycznie Cię interesują. Ważne jest, żebyś w czytaniu miała jakiś cel. Może to być poznanie konkretnego autora, danej historii albo przekonanie się, czy dana pozycja faktycznie jest tak dobra, jak każdy zapewnia.
Nie sięgaj po książki, o których nic nie wiesz, jeśli na oku masz inne pozycje, które bardziej Cię pociągają. I w żadnym razie nie dawaj się namówić na te książki, które w ogóle Cię nie interesują tylko dlatego, że komuś się one podobały albo że to wstyd ich nie znać. Traktuj swój czas z szacunkiem i przeznaczaj go na to, co jest dla Ciebie wartościowe.
Myśl o książkach, jak o rozrywce, a nie dziełach sztuki
Książki to mediom rozrywkowe, tak samo jak firmy czy seriale. Poznawanie ich w pierwszej kolejności powinno być przyjemne. Staraj się oceniać poszczególne pozycje na podstawie tego, jak dobrze się przy nich bawisz. Czasami możesz mieć ochotę na książkę popularnonaukową, a czasami na romans.
Czytanie konkretnej książki nie obniża twojej wartości tylko dlatego, że jej język jest prosty albo nie ma głębokiego przekazu. Cały czas jesteś dokładnie tą samą osobą, która po prostu ma w danym momencie ochotę na coś innego. Jeśli dzieła uznawane za „popularne” bardziej do Ciebie przemawiają, to znaczy, że są dla Ciebie bardziej wartościowe.
Przygodę z czytaniem książek warto zacząć od polskiego fantasy i Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego.
Przestań postrzegać książki jako lepsze medium
Książki, przez to, że są stare, często są uznawane za część kultury wysokiej. Tymczasem jako czytelnik w ogóle nie powinnaś przejmować się tym, czy medium, które lubisz, jest elitarne czy nie. Nie jesteś ani lepsza, ani gorsza do pochłaniaczy filmów, seriali albo tych osób, które w ogóle nie mają czasu czy ochoty na poznawanie dzieł kultury. Książka ma być dla Ciebie przyjemnością, a jeśli nie jest, to znak, że pora ją odłożyć i znaleźć coś innego.
Nie zmuszaj się do czytania tylko dlatego, że to książka i trzeba mieć do niej szacunek. Nie ważne, jak stare jest dzieło, nie jesteś zobowiązana do tego, aby Ci się ono podobało. Większość z nich w chwili powstawania i tak była pozycjami popularnymi.