Ludzki mózg i jego niesamowite działanie – kilka faktów

Każdy element ludzkiego organizmu jest niezwykle istotny, ale należy pamiętać, że bez odpowiedniej pracy mózgu nie może być mowy o prawidłowym funkcjonowaniu.

Jest to narząd odpowiadający za kontrole nad resztą ciała i umożliwiający świadome życie. Przedstawiamy kilka interesujących ciekawostek na temat mózgu.

Sport a funkcjonowanie mózgu

Stare powiedzenie mówiące, że sport to zdrowie nie wzięło się znikąd. Regularna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na mięśnie i kondycje, ale i na prace ludzkiego mózgu. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, co powoduje większy przepływ krwi przez omawiany narząd.

Ponadto pozwala na odreagowanie codziennych stresów, które mają negatywny wpływ na działanie układu nerwowego. Lepiej ukrwiony mózg może liczyć na większe dostawy tlenu, co poprawia jego kondycje.

Mózg i efekt Google

Efekt Google to zjawisko zachodzące w mózgu, które polega na tendencji do zapominania mniej lub bardziej istotnych informacji. Zamiast myśleć na temat odnalezienia brakującej definicji ludzie skupiają się na tym jak ją odnaleźć.

Taki stan rzeczy wynika nie tylko z lenistwa, ale i z powszechnego dostępu do Internetu, gdzie łatwo jest znaleźć informacje na każdy interesujący nas temat. Czy kiedyś nasz mózg będzie jak wyszukiwarka Internetowa? Więcej informacji na temat temat znajdziesz tutaj, w artykule o ulepszaniu życia poprzez neurotechnologię.

Wielkość męskiego mózgu

Liczne badania naukowe potwierdzają, że mózgi u mężczyzn mogą być nawet 10% większe niż u kobiet. W tym przypadku różnica tkwi tylko i wyłącznie w rozmiarze.

Wielkość omawianego narządu nie ma żadnego wpływu na jakość jego funkcjonowania. Pomimo to warto zauważyć, że mężczyźni „preferują” skupianie się na zadaniach motorycznych, a panie na czynnościach werbalnych oraz pamięciowych.