Jak doradztwo akademickie może ci pomóc w znalezieniu pracy twoich marzeń

Wybór kariery zawodowej zawsze był skomplikowanym zadaniem. W czasach w których żyjemy, stało się to jeszcze trudniejsze. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, bardzo ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy profilami na które będzie największe zapotrzebowanie w przyszłości, a własnym powołaniem.

Czym jest doradztwo akademickie?

Doradztwo akademickie ma na celu pomóc studentom w wyborze studiów. Stara się znaleźć środek między preferencjami ucznia a zawodami o największych możliwościach zatrudnienia. Istnieją różne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyciąganiu wniosków. Pod uwagę brane są na przykład oceny szkolne, cele, osobiste predyspozycje, a nawet zainteresowania.

Oczywiście marzeniem każdego z nas jest móc pracować w tym, co się kocha, robić rzeczy, które nie są nużące i powtarzalne. A jednak nie należy polegać wyłącznie na orientacji zawodowej, aby zdecydować kim dana osoba będzie w przyszłości. Należy również zwrócić uwagę na orientację zawodową.

Oficjalna strona Uniwersytety Warszawskiego

Nie ma sensu studiować czegoś, co się naprawdę lubi jeśli niestety nie ma prawie żadnych miejsc pracy w tym zawodzie. Nie oznacza to, że jest to niemożliwe, ale bardzo trudno jest zarabiać na życie tym, co się studiowało. Z tego powodu należy porównać, co się lubi, jakie zawody odpowiadają tym preferencjom i wreszcie wybrać jeden z nich, który ma wystarczająco dużo możliwości pracy.

Jeśli tego nie zrobisz, możliwe jest, że w przyszłości będziesz sfrustrowany, ponieważ studiowałeś coś, czego nigdy nie będziesz w stanie się utrzymać. To prawda, że na pewno nauczysz się rzeczy, które naprawdę lubisz. Jednak cała ta wiedza pozostanie w sferze osobistej i nie przeniesie się na sferę zawodową. Z biegiem lat będziesz miał poczucie, że zmarnowałeś swój czas.

W tym momencie pewnie zastanawiasz się jakie są kroki, aby określić, co studiować i nie popełnić błędu. Zamierzamy wymienić je poniżej, abyś miał jasność w tym temacie:

Pierwszą rzeczą, którą zalecamy jest przeprowadzenie testu zawodowego. Pozwoli ci to odkryć wszystkie możliwości, które odpowiadają twoim gustom i osobowości.

Następnie ważne jest, aby uzyskać poradę od eksperta w dziedzinie doradztwa akademickiego i zawodowego. Będzie on w stanie powiedzieć ci, które z możliwości jakie otrzymałeś w teście zawodowym są dla ciebie najbardziej odpowiednie i najłatwiejsze do znalezienia pracy.

Teraz, gdy zawęziłeś listę, nadszedł czas, aby przyjrzeć się czynnikom zewnętrznym, które mogą wpłynąć na twoją decyzję. Czy w pobliżu twojego domu znajduje się szkoła w której nauczane są te kierunki? Czy jest to instytucja publiczna czy prywatna? Jaka jest jej reputacja?

Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami znacznie ułatwi ci wybór kariery, która ma przyszłość i którą lubisz. Mamy nadzieję, że te wskazówki były przydatne i że uda ci się osiągnąć wszystkie swoje marzenia.