Aktywne i miłe wakacje naukowe – jak je zorganizować?

Początek wakacji nastał oczywiście dla uczniów i nauczycieli, bo pozostali muszą dalej pracować. Ale skoro dzieci mają wolne, to czas najwyższy pomyśleć, jak zorganizować im wolny czas, bo przecież nie można pozwolić, by cały dzień spędzały przed tv czy ze smartfonem w ręce, co pewnie już teraz ma miejsce. Warto pomyśleć o naukowych wakacjach. Jak je zorganizować? Tego dowiecie się z tego wpisu.

Planowanie? Nie ma na to czasu, czas na wyjazd

Szczerze powiedziawszy, a może raczej napisawszy, niespecjalnie warto zastanawiać się nad tym, jak zaplanować taki wyjazd. Od razu lepiej przejść do jego organizacji. Wakacje naukowe mają na celu, by dziecko nie tylko poprawiło wyniki w nauce, ale przede wszystkim czegoś się nauczyło. Poznanie zabytków, odwiedzanie muzeów czy też obiektów sztuki sakralnej to naprawdę dobry wybór. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że taki wyjazd nie musi być kosztowny, bo wiele muzeów ma zniżki dla dzieci, ale też można kupować karnety rodzinne i po prostu zaoszczędzić. Nie trzeba też wyjeżdżać daleko, bo nawet w wielu małych miasteczkach są obiekty, które warto zwiedzić. Wystarczy tylko wrzucić w gogle nazwę miejscowości i słowa „pobliskie atrakcje”, a potem pozostaje już tylko się wybrać i świetnie bawić.

Na naukę zawsze jest czas

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że w tym roku szkolnym dzieci więcej się nie uczyły niż uczyły, a ściąganie było na porządku dziennym i to do tego stopnia, że już nawet nauczyciele niejako nie zwracali na to uwagi, bo gdyby tylko kazali patrzeć dzieciom w jedno miejsce mogłoby się okazać, że spora część grupy nic nie wie. Zresztą wyłączanie kamerek było także na porządku dziennym. Niestety polscy uczniowie nie zdali egzaminu z uczciwości. Zresztą także wyniki z egzaminu po ósmej klasie pokazały, że nie jest dobrze z wiedzą uczniów. Pomyślcie tylko jak odbywało się rekrutowanie szkół ponadpodstawowych. Do szkoły średniej czy branżowej tak naprawdę przyjmowano każdego i to niezależnie jakie miał wyniki, bo cóż wyniki były u większości młodzieży delikatnie mówiąc niezbyt dobre. Z jednej strony oceny były całkiem dobre, a wyniki z egzaminu pokazały, że nawet w przypadku podstawowej wiedzy są już problemy, aż ma się ochotę stwierdzić, że pewnie za kilka lat jedynym pytaniem będzie pytanie o imię i nazwisko, co i tak sporo uczniów napisze z błędem. Ale to nie tylko wina dzieci, bo nauka wygląda tak jak wygląda i one na sytuację pandemiczną nie miały wpływu, natomiast mogły nieco bardziej uważać na lekcjach i się uczyć, a nie tylko ściągać. Dlatego też skoro już spodziewacie się, że Wasza pociecha nie dysponuje solidną wiedzą, to czas nauczyć ją przynajmniej podstaw. Odwiedzenie muzeum II wojny światowej w Gdańsku czy też Solidarności pozwoli poznać lepiej piękną, ale też bolesną historię naszego kraju. Warto również zwiedzać góry. Wypad do Zakopanego czy nad Morskie Oko to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki. Zatem możliwości jest sporo.

Czas na odpoczynek też musi być

Nauka i odpoczynek muszą iść w parze. Ale dzieci mają zupełnie inny styl wypoczynku czy odpoczynku. Oczywiście wiele z nich potrafi cały dzień siedzieć ze smartfonem w ręce, ale są też takie, które lubią spotykać się ze znajomymi. Skoro dziecko już pozwiedza i dowie się nieco więcej z różnych dziedzin, to może także wypocząć, ale tak jak dziecko wypoczywać powinno, czyli na zabawie. Doskonałym pomysłem może być zakup biletu do parku rozrywki.

Daj przykład

Oczywiście rodzice powinni dawać dzieciom przykład, a więc gdy dziecko widzi czytających rodziców, to pewnie samo będzie czytać książki, nawet te nieobowiązkowe. Zatem i Waszą rolą jest organizowanie sobie tak czasu, by nie spędzać go tylko na kanapie raz po raz marudząc, że nic Wam się nie chce, bo skoro Wy się tak zachowujecie, to czemu potem dziwicie się dzieciom. A jeżeli jesteście pasjonatami sztuki, muzyki czy nauki, to czas najwyższy przekazać tą pasję potomstwu.

Warto uczyć dziecko nowych rzeczy i pokazywać mu ciekawe miejsca w Polsce czy na świecie od najmłodszych lat. Ale i teraz możecie zacząć, w końcu dzięki temu miło, a przy tym efektywnie, spędzicie wspólnie czas.