Lunch na uczelnię – dlaczego warto go ze sobą zabrać?

Studia wymagają od studentów wykazywania się aktywnością, często nawet sama ona może zapewnić zaliczenie przedmiotu. Takie działanie wymaga ciągłego pozostawania w skupieniu, a przez to zużywania sporej ilości energii. Dlatego nawet dwie godziny spędzone w placówce mogą wzmagać poczucie głodu, które z kolei utrudnia myślenie i sprawia dyskomfort. W jego przezwyciężaniu niezmienne pomaga lunch wzięty ze sobą z domu.

Jedzenie na uczelni – powód do wstydu?

Z roku na rok można obserwować znaczny spadek studentów jedzących przyniesione ze sobą jedzenie na korytarzach uczelni. To niedobry znak, ponieważ podpowiada, że młodzież i młodzi dorośli nie przywiązują znacznej wagi do zdrowej, zbilansowanej diety. Wielu nie decyduje się na przygotowywanie dla siebie lunchu, bo wiedzą, że w automatach na korytarzach mogą kupić dla siebie batona. Nie jest to wcale zła alternatywa, bo czekolada to zastrzyk energii, ale ten efekt nie utrzymuje się długo. Znacznie lepsze efekty przynosi zjedzenie pełnowartościowego posiłku, na przykład przygotowanego w domu lunchu. Nie musi być to nic skomplikowanego albo podawanego na ciepło, czasami kanapka z awokado wystarczy, żeby zaspokoić uczucie głodu.

Warto zabierać ze sobą lunch

Lunch wzięty na uczelnię pozwala dowolnie dostosować swój posiłek do zapotrzebowania i preferencji – zresztą wiele przykładowych przepisów można znaleźć na portalu www.JustFood.pl. Kiedy wychodzi się tylko na jeden czy dwa wykłady, nie musi być to nic obfitego, z kolei na cały dzień na uczelni warto przygotować dla siebie posiłek wielkości obiadu. Można jeść go w częściach w trakcie przerw od zajęć. Lekkie posiłki nie zamulą ani nie wywołają senności, często wręcz przeciwnie, dodadzą energii i motywacji do pracy. Poza tym uczucie głodu nie będzie przytłaczało podczas ćwiczeń czy laboratoriów, na których aktywność i skupienie są niezwykle ważne. Posiłek można przynosić ze sobą w specjalnie przygotowanych pojemnikach. Dostępne na rynku propozycje pozwalają na wygodne spakowanie owsianki, dań jedzonych na zimno, a nawet tych, które powinny utrzymać większą temperaturę.