PROJEKTY

Erasmus Plus
   
      
WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI

Politechnika Świętokrzyska
   
      
INNE INFORMACJE

Rejestr faktur i rachunków
   
      
Szczęśliwy Numerek

-> Poniedziałek - 0
-> Wtorek - 0
-> Środa - 0
-> Czwartek - 0
-> Piątek - 0
   
      
Wkręceni w czytanie

 

*************************************

ZŁODZIEJ PIORUNA Rick Riordan 


Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. — Takie jest przesłanie książki Złodziej pioruna z serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Została ona wydana w 2005 roku.

Głównym bohaterem jest Percy Jackson — dwunastolatek z problemami, syn greckiego boga. Chłopak jednak nie dorównuje takim półbogom jak Herakles, Tezeusz albo Jazon. Nastolatek musi nauczyć się, jak być herosem. Los zgotował dla Percy'ego niesamowite wyznanie - dwunastolatek musi zdobyć skradziony piorun Zeusa, ratując świat od III wojny światowej.

Według mnie książka jest warta uwagi. Zachwyciło mnie w niej to, że autor  umiejętnie ożywił antyczny świat i tchnął w niego ducha XXI wieku. Książka napisana lekkim, łatwym do zrozumienia językiem zawiera wiele śmiesznych momentów. Główni bohaterowie mierzą się z ogromnymi kłopotami, muszą wykazać się nie lada wytrwałością, sprytem i odwagą.

Przeczytałam Złodzieja pioruna dzięki temu, że wiele osób chwaliło tę książkę w internecie. Bardzo się cieszę, że się na to zdecydowałam. Świat książek Riordana niesamowicie mnie wciągnął i zachęcił do zagłębiania się w mity greckie.

Polecam Złodzieja pioruna do przeczytania.

OLIWIA SZLUFIK klasa 2 A (Gimnazjum Nr 23)

 

*************************************

 

MESSI. UWIERZ W SIEBIE Casullo Martin

Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o współczesnym królu piłki nożnej – Leo Messim!

Książka opowiada o chłopcu, który uwierzył w swoje marzenia i konsekwentnie jerealizował. Przeszedł niełatwą drogę, by stać się tym, kim jest teraz. Udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli się czegoś mocno pragnie, można przekroczyć wszelkie bariery, pokonać trudności i osiągnąć wymarzony sukces.

Książka opowiada też o tym, że mimo wielkiego geniuszu i światowej sławy można pozostać normalnym, skromnym i życzliwym człowiekiem, który nie zapomniał o swoich korzeniach, rodzinie, ani o przyjaciołach.

To książka nie tylko dla chłopców, choć znajdują się w niej relacje z meczy, opisy taktyki gry i treningów. Są także momenty wzruszające i zabawne, o których opowiada sam piłkarz lub jego bliscy – rodzina, przyjaciele i koledzy z drużyny.

Myślę, że książka spodoba się wszystkim fanom piłki nożnej, a w szczególności wielbicielom wyjątkowego talentu piłkarskiego i wspaniałej osobowości Leo Messiego!

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 A (Gimnazjum Nr 23)

 

*************************************

 

                      NIEBIESKIE MIGDAŁY  Ewy Nowak

 to współczesna powieść o problemach i emocjach kilkorga nastolatków mieszkających w różnych częściach Polski.


Czy to przypadek, czy przeznaczenie, że losy Hani, Olgi, Laury
i Karoliny splatają się ze sobą i odmieniają życie każdej z nich?

Książka ukazuje wewnętrzny świat przeżyć młodych ludzi oraz ich relacje z rówieśnikami i dorosłymi w nie zawsze idealnym świecie.

„Niebieskie migdały” to jedna z części cyklu „Miętowa”, a autorka – Ewa Nowak – jest znanym pedagogiem, terapeutą odpowiadającym na listy młodzieży na łamach „Victora Gimnazjalisty”.
Warto sięgnąć po książki tej autorki!

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 A (Gimnazjum Nr 23)

 

*************************************

ITCH Simon Mayo 

opowiadają o niezwykłych przygodach poszukiwacza pierwiastków(?)

To lektura dla fanów chemii (!), nie tylko w jej szkolnym wymiarze. Nie jest to jednak nudny podręcznik, lecz sensacyjna opowieść o czternastoletnim miłośniku chemicznych eksperymentów, któremu przypadkiem udaje się odkryć...

Książka jest pełna błysków, wybuchów, kolorowych bulgoczących cieczy i dziwnych zapachów – czyli tego wszystkiego,
co prawdziwy chemik lubi najbardziej.

 

Pojawia się też wątek kryminalny! Jeśli chcesz wiedzieć, czy tablica Mendelejewa w jej obecnym kształcie jest jeszcze aktualna – przeczytaj „ITCHA”.                       Gwarantuję, że sięgniesz też po kolejne części!

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 A (Gimnazjum Nr 23)

 

*************************************

                            MAXIMUM RIDE James Patterson 


Seria „Maximum Ride”  opisuje przygody czternastoletniej Max i piątki jej przyjaciół – dzieci zmodyfikowanych genetycznie przez szalonych naukowców. Stado, bo tak nazywa siebie i swoją  przybraną rodzinę główna bohaterka, ucieka z tajnych laboratoriów i próbuje odnaleźć się w otaczających ich „normalnym” świecie. 
W wyniku przeprowadzanych na nich eksperymentów dzieci mają ponadprzeciętne umiejętności, które niejednokrotnie wspomagają, ale i utrudniają im życie. Akcja toczy się szybko, a sytuacje zmieniają się niespodziewanie z chwili na chwilę. Książki napisane są żywym i barwnym językiem, z humorem. Zachęcam do przeczytania, bo kto z nas choć raz nie marzył, by np. latać?

Do tej pory tłumaczenia na język polski doczekały się cztery części cyklu: „Eksperyment Anioł”, „Żegnaj, Szkoło – na zawsze”, „Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne” oraz „Ostatnie ostrzeżenie. Globalne ocieplenie”. 

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 a (Gimnazjum Nr 23)


*************************************

KIM JESTEŚ SKY? Joss Stirling 

Książka „Kim jesteś Sky” to romans, którego główną bohaterką jest Sky.

Czy są wśród nas ludzie, którzy potrafią czytać w myślach, przemieszczać przedmioty bez ich dotykania lub„zamrażać” czas?

Czy to magia, czy zaawansowana nauka?

I czy, odkrywszy w sobie ponadprzeciętne umiejętności, można nie zwariować i pozostać „normalną” nastolatką?

 A na dodatek się zakochać, zwłaszcza, że odnalezienie swego Przeznaczonego stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo? I jeszcze uporać się z koszmarami z przeszłości?

Według mnie to świetna książka z bardzo interesującym wątkiem.

Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Doskonała na każdy czas!

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 a (Gimnazjum Nr 23) 

*************************************

Désirée, czyli czas próby Heidi Hassenmüller

 To wyjątkowa książka.

Bohaterką jest nastoletnia Désirée – dziewczyna pełna energii i pasji życiowych – na którą w krótkim czasie spadają dwa nieszczęścia. Najpierw jej chłopak Dennis ginie w wypadku samochodowym, a potem nagle okazuje się, że Desi nie może normalnie chodzić. W wyniku licznych błędnych diagnoz lekarzy zostaje skazana na wózek inwalidzki. Czy prawda o przyczynie problemów dziewczyny wyjdzie na jaw? I czy ona sama da sobie radę w późniejszym życiu?

„Désirée, czyli czas próby” to wzruszająca powieść oparta na prawdziwej historii młodej Holenderki. Niesamowita jest siła psychiczna tej młodej kobiety. Cieszy się z drobnych osiągnięć, mówiąc „mogę jeszcze tak wiele”. Książka pokazuje to, co w życiu najważniejsze . Miłość, rozstanie, tęsknotę, cierpienie i nadzieję . Polecam do przeczytania koniecznie. Wzrusza do łez. 

KATARZYNA GIEMZA klasa 3 b (Gimnazjum Nr 23) 


*************************************

GWIAZD NASZYCH WINA JOHN GREEN

To książka, która pochłania, chwyta za serce, choć zakończenie nie jest szczęśliwe. Główna bohaterka – 16-letnia Hazel choruje na raka. Poznaje swoją   wielką miłość –pierwszą i ostatnią zarazem. Ale nie jest to słodka i rzewna historia miłosna. Autor realistycznie, a jednocześnie z niezwykłym spokojem mówi o chorobie, bólu, cierpieniu i śmierci.

Ta wzruszająca opowieść przedstawia emocje i przeżycia zarówno chorych, jak i ich bliskich. Ciężkie doświadczenia nie pozbawiają bohaterów wrażliwości ani umiejętności cieszenia się każdą chwilą życia, czy dostrzegania piękna otaczającego świata. Potrafią rozmawiać na trudne tematy, z pełną świadomością tego, co ich czeka. Starają się pogodnie przeżywać każdy dzień podarowany przez los, bo nie wiedzą, ile dni im jeszcze pozostało. Zakończenie, choć przewidywalne i niewesołe, to jednak zaskakujące.

Myślę, że warto przeczytać „Gwiazd naszych wina” Johna Greena – gdyż powieść pozwala dostrzec i docenić to, co mamy tu i teraz.

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 a (Gimnazjum Nr 23) 

*************************************

KATEDRALE JOANNA KUBICA

„Nigdy nie jesteś sam”, nawet wtedy gdy wydaje ci się, że nikogo przy tobie nie ma!!!

Czy nasz świat jest jedynym ze światów?

Czy mamy swoje sobowtóry w światach równoległych? Czy są naszym przeciwieństwem, czy uzupełnieniem?

Czy możliwe jest przenikanie się różnych rzeczywistości i podróże między światami?

Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? – sięgnij po "Katedrale" Joanny Kubicy.

To opowieść, w której magia i nowoczesna technika przeplatają się ze sobą, a miłość i przyjaźń walczą o przetrwanie ze złem i nienawiścią. To powieść, która zmusza do zastanowienia się nad alternatywną historią świata. Akcja toczy się dynamicznie, czyta się „jednym tchem” – z ciekawością! Coś na pewno wydarzy się na następnej stronie?!

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 a (Gimnazjum Nr 23) 

 

*************************************

"TESTY" JOELLE CHARBONNEAU

Trylogia Joelle Charbonneau: „Testy”, „Samodzielne studia” i „Egzamin dojrzałości”pokazuje obraz świata po nuklearnej zagładzie wywołanej Wojną Siedmiu Faz.

Elita ludzkości, wyłoniona w wyniku morderczych testów przez Zjednoczoną Wspólnotę, ma uratować
to, co pozostało z planety i zaprowadzić nowy ład społeczny.

W tej fantastyczno – naukowej wizji przyszłości okrucieństwo i bezwzględność przeplatają się z tęsknotą i głębokim uczuciem. To, z jednej strony, trzymający w napięciu thriller z niespodziewanymi zwrotami akcji, a z drugiej znakomita analiza psychologiczna postaci i ich zachowań w rzeczywistości, w której nikomu nie można ufać.

W powieści nie ma spektakularnych pościgów czy widowiskowych opisów zdarzeń, ale – mimo to – powieść trzyma czytelnika do końca w niepewności i trudno się od niej oderwać.

OLGA WIŚNIEWSKA klasa 2 a (Gimnazjum Nr 23) 

 

*************************************

"FELIX, NET I NIKA ORAZ GANG NIEWIDZIALNYCH LUDZI" RAFAŁ KOSIK


To powieść z gatunku science fiction
przeznaczona dla młodzieży. Główni bohaterowie – Felix, Net i Nika – to nieprzeciętni uczniowie pierwszej klasy warszawskiego gimnazjum.

Felix to konstruktor robotów. Nik to geniusz matematyczny. Nika posiada nadprzyrodzone zdolności.

Razem tworzą superpaczkę i ciągle przeżywają różne przygody.
Np. „rozpracowali” zagadkę Gangu Niewidzialnych Ludzi grasującego
w Warszawie, niechcąco odkrywając tajemnicę ich znikania...
To książka pełna humoru, zagadek, ale i przyjaźni.

Powieść „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” polecam każdemu, nawet tym, którzy nie przepadają za opowieściami fantasy.

JAKUB DULĘBA klasa 1 c (Gimnazjum Nr 23)


*************************************

"MAŁY KSIĄŻĘ" ANTOINE DE SAINT-EXUPERY

Poruszająca opowieść o dorastaniu do wiernej miłości, prawdziwej przyjaźni oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Mały Książę to chłopiec, który opuścił swoją asteroidę B-612  z powodu kapryśnej Róży. Wędrował po różnych planetach, a ostatnim celem jego podróży stała się Ziemia. Tam znalazł ogród pełen róż i uświadomił sobie, że jego Róża – choć tak podobna do setek innych – jest wyjątkowa i jedyna, bo jest jego Różą.

„Mały Książę” to baśń filozoficzna, obrazująca różnicę między sposobem odbierania świata przez dzieci i dorosłych. Exupery ukazał niepowtarzalną dziecięcą wrażliwość, niewinność, czystość uczuć, umiejętność rozumienia rzeczy trudnych, która zanika u dorosłych.

„Mały Książę” jest godny polecenia każdemu czytelnikowi. Uczy, 
że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, a „wśród ludzi można być samotnym”.

JULIA JAWORSKA klasa 1 c (Gimnazjum Nr 23)


*************************************

"ALICJA W KRAINIE ZOMBIE" GENA SHOWALTER

To książka z serii Harlequin, pierwszy tom trylogii Kroniki Białego Królika.

 Alicja Bell ma 16 lat. W noc swoich urodzin traci w wypadku samochodowym matkę, ojca oraz młodszą siostrę. Alicja za tragiczne wydarzenia obwinia siebie. Żałuje, że nie może cofnąć czasu i „postąpić inaczej w wielu sprawach”. Mieszka z dziadkami. Z pomocą przyjaciółki zamierza walczyć z monstrami, które zabiły jej rodzinę – z Zombi!

Wykazuje się niezwykłą odwagą. Pragnie zemsty. Chce walczyć z potworami, mając u boku … Coleˊa, chłopaka, w którym się zakochuje. 

Alicja w Krainie Zombie to powieść młodzieżowa, od której nie można się oderwać, połączenie fantastyki i romansu. 

Komu polecam tę książkę? Wszystkim zakręconym!

 

*************************************

"HOPELESS" COLLEEN HOOVER

Sky ma 17 lat – uczy się, przyjaźni, mieszka ze swoją adopcyjną matką Karen Davis, którą kocha nad życie. Tylko czemu nie pamięta nic sprzed okresu adopcji? Dlaczego poznany przypadkiem Dean Holder wydaje się dziwnie znajomy? Czy jej życie to pasmo kłamstw?

Autorka w niezwykły sposób zdradza sekret bohaterki, cudownie pisze o miłości, przyjaźni i latach rozłąki.

Hopeless to powieść, obok której trudno przejść obojętnie. To niezwykle emocjonująca książka, zaskakująca i zachwycająca. Pokazuje przepiękną, wzruszającą, mądrą
i skłaniającą do refleksji historię.

KLAUDIA ZATORSKA klasa 1 b (Gimnazjum Nr 23)


   
      

Copyright © 2010
Damian Krawiec & Piotr Turek

pod redakcją:
----, -------