Nosisz soczewki? Sprawdź jak uniknąć najczęstszych problemów

Soczewki kontaktowe to nowoczesna metoda korekcji wad wzroku, która liczy coraz więcej zwolenników. Powody popularności są oczywiste – brak okularów na nosie, wygoda i komfort. Ale czy wiesz, że podczas korzystania z soczewek kontaktowych obowiązuje kilka żelaznych zasad? Ich lekceważenie może się skończyć bardzo nieprzyjemną infekcją oka. Sprawdź jak tego uniknąć.

Soczewki kontaktowe dla każdego

Soczewki kontaktowe można nosić przy kilku najczęstszych wadach wzroku, jakie zdarzają się wśród ludzi. W prosty sposób rozwiązują problem:

– krótkowzroczności

– dalekowzroczności

– astygmatyzmu

– starczowzroczności

Nawet jeśli Twoja wada jest spora – zakres szkieł kontaktowych pozwala na korekcję nawet do 20 dioptrii! Soczewki kontaktowe są dyskretne i szalenie praktyczne, np. w podróży.

W rankingach popularność szkieł kontaktowych od lat prym wiodą soczewki Acuvue. Są idealną propozycją dla osób, które preferują jednodniowy lub dwutygodniowy tryb użytkowania. Ale pamiętaj, że wysoka jakość soczewek kontaktowych nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o zasady bezpieczeństwa.

Jakich błędów nie popełniać?

Błędy podczas noszenia soczewek kontaktowych zwykle wynikają z braku świadomości zagrożenia, które kryje się za pozornymi drobiazgami. Czasem są one wynikiem pośpiechu, zapominalstwa i roztargnienia. Dlatego wypunktujmy zasady, od których nie może być odstępstwa:

1. Myj ręce przed założeniem soczewek

Obowiązkowe mycie rąk przed każdym kontaktem z soczewką to podstawa higieny. Tylko w ten sposób unikniesz przenoszenia drobnoustrojów z powierzchni dłoni do oka. Pamiętajmy, że oko to także wrażliwe błony śluzowe, a przedostanie się bakterii lub wirusów wraz z soczewką grozi nieprzyjemną infekcją.

2. Soczewki myj tylko specjalnym płynem

Na soczewkach gromadzą się drobiny zanieczyszczeń z powietrza i osady białkowe, które są naturalną częścią filmu łzowego. Dla komfortu i higieny trzeba soczewki dokładnie oczyszczać, ale nigdy wodą z kranu! Do pielęgnacji soczewek służą specjalnie do tego przeznaczone płyny. Mają one właściwości dezynfekujące i tylko takie działanie chroni Cię przed infekcją oka.

3. Najpierw zakładanie soczewek, potem make up

Drobiny z kosmetyków łatwo mogą się dostać do oka podczas robienia makijażu. Pozostają też na palcach, dlatego pamiętaj, żeby zawsze najpierw umyć ręce i założyć soczewki, a potem ostrożne wykonać makijażu.

4. Przed demakijażem ściągnij soczewki

Zwróć uwagę, że podczas demakijażu konieczne jest pocieranie powiek. Lepiej, żeby na oku nie było wówczas soczewki, bo może się ona w niekontrolowany sposób przemieścić lub zostać uszkodzona.

5. Przed pójściem pod prysznic ściągnij soczewki

Trudno pod prysznicem uniknąć kontaktu z woda i pianą. To oznacza ryzyko przedostania się do oka wody z bakteriami lub mydlinami. Osiadanie ich na powierzchni soczewki tworzy warunki sprzyjające podrażnieniom i namnażaniu się drobnoustrojów.

6. Pływanie na basenie w soczewkach? Tak, ale…

Możesz pływać w basenie z założonymi soczewkami. Ale musisz pamiętać, by po wyjściu z pływalni zdjąć je i wyrzucić. Na takie sytuacje najlepsze będą jednorazowe soczewki kontaktowe.

7. Dobór właściwych soczewek – tylko u specjalisty

Nie wolno kupować sobie soczewek kontaktowych bez konsultacji z optometrystą. Dobieranie ich na drodze prób i błędów może mieć długofalowe, negatywne skutki dla Twojego zdrowia. Jest wiele parametrów i cech oka, z których możesz sobie nie zdawać sprawy.

Skutki błędów podczas noszenia soczewek kontaktowych

Nieprzestrzeganie wymienionych zasad niesie ryzyko groźnych infekcji oka. Opuchnięta powieka jest jednym z pierwszych symptomów, że dzieje się coś niepokojącego. Działalność wirusów i bakterii w oku, objawia się także poprzez:

– ból i podrażnienie

– zaczerwienienie oka

– wydzielinę ropna

– zaburzenia widzenia

W takich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Rozwój zakażenia może prowadzić do groźnych chorób okulistycznych i uszkodzeń rogówki.