Czy warto studiować w Krakowie?

Każdego roku tysiące absolwentów liceów wybiera kierunek studiów, na którym będą kształtować swoje umiejętności. Wybór ścieżki edukacyjnej na tym etapie jest dla wielu najtrudniejszą decyzją w życiu. Co studiować? I gdzie? Na drugie pytanie odpowiedź jest prosta: w Krakowie – mieście, które nie ma sobie równych!

Bogata historia i turystyczna perła

Stolica Małopolski od lat zadziwia swoim pięknem i niepowtarzalną atmosferą. W powietrzu czuć sztukę, zapach dobrej kawy i aromat dań z całego świata. Kraków ma bogatą historię, która widoczna jest w najsłynniejszych obiektach. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest zamek królewski na Wawelu, każdy też wie, że Kazimierz to nie tylko imię, ale i nazwa żydowskiej dzielnicy. Możliwość obcowania na co dzień z przejmującą historią miasta jest czymś, co kusi nie tylko przyszłych studentów.

Ogromny wybór uczelni

Kraków jest miastem o ugruntowanej pozycji nie tylko pod kątem turystyki. To tu znajdują się najlepsze polskie uczelnie. Wystarczy wymienić Uniwersytet Jagielloński, najstarszy obiekt edukacyjny w Polsce, którego mury opuszcza każdego roku tysiące doskonale wykształconych absolwentów. Niemniej znane są też Uniwersytet Ekonomiczny czy Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera. Przyszli żacy mają do wyboru także dziesiątki innych prywatnych i państwowych uczelni o bardzo wysokim poziomie nauczania. To dowodzi, że studia w Krakowie na jakimkolwiek kierunku będą bardzo dobrym wyborem.

Kuchnia na każdą kieszeń

Studenckie życie, jakie jest – każdy wie. Jedni szybko zorganizują sobie dodatkowy zastrzyk gotówki, dorabiając popołudniami w restauracji czy barze, inni żyją skromniej, lecz z rozsądkiem. W Krakowie jest niezliczona ilość restauracji, barów mlecznych i foodtrucków, które serwują syte i smaczne posiłki na studencką kieszeń.

To z kolei świadczy o tym, że pracy nie zabraknie nawet dla najmniej potrzebującego żaka. Właściciele lokali gastronomicznych, ale i prezesi biur czy punktów handlowo-usługowych wykazują się dużym zrozumieniem dla pierwszeństwa nauki przed pracą. Studenci mogą więc podjąć pracę w dogodnych dla siebie godzinach, które nie kolidują z planem akademickich zajęć.

Łatwy dostęp do kultury

Kraków od setek lat jest kolebką artystów, którzy zasłynęli swoją twórczością w świecie. Tych współczesnych można spotkać podczas spaceru w parku czy w jednej z modnych restauracji. Sztuka – w każdym tego słowa znaczeniu – jest w Krakowie na wyciągnięcie ręki. Studenci mogą bawić się na koncertach, uczestniczyć w wystawach, wernisażach, chodzić do galerii sztuki czy podziwiać eksponaty w muzeach. W mieście nieustannie mają miejsce eventy o charakterze rozrywkowym, które są dostępne całkowicie za darmo. Funkcjonuje tu Biblioteka Narodowa, która może poszczycić się bogatym księgozbiorem, dostępnym także w wersji cyfrowej.

W mieście nie brakuje knajpek i pubów z muzyką na żywo oraz miejsc, w których można odprężyć się przy kuflu dobrego piwa. Kraków jest miejscem idealnym do studiowania. Rozpoczęcie swojej edukacyjnej przygody, która jest wstępem do kariery zawodowej, warto rozpocząć właśnie tutaj – w mieście pełnym możliwości.